Piękne, bujne i długie włosy są doskonałym wyznacznikiem atrakcyjności dla wielu kobiet. Pozostają one zawsze w modzie, dodają kobiecości i pozwalają zmieniać fryzurę tak naprawdę co dzień – możesz je bez problemu rozpuścić, zapleść wymyślne warkocze czy po prostu – spiąć w kucyk.
Zapuszczanie ich na pożądaną długość wymaga odpowiedniego podejścia i pielęgnacji. To jednak połowa sukcesu – o długie włosy należy również zatroszczyć się po zapuszczeniu. Jak utrzymać je w dobrej kondycji? Jak dbać o długie włosy, aby lśniły i cieszyły pięknym wyglądem każdego dnia? Na dobry początek warto przeczytać nasze wskazówki, dzięki który zadbasz nie tylko o nie, ale również o zdrowie skóry głowy. Zachęcamy do lektury i rozpoczęcia świadomej pielęgnacji już dziś.
Zapuszczanie długich włosów – nie lada wyzwanie
Zanim przejdziemy do tego, jak dbać o długie włosy i co zrobić, aby były przede wszystkim zdrowe i piękne, pomówimy chwilę o samym procesie zapuszczania. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że czekanie, aż urosną one na wymarzoną długość, może ciągnąć się latami. Na długie włosy niektórzy czekają, tyle że w końcu rezygnują z dalszego zapuszczania i decydują się na ich obcięcie. Kluczem do sukcesu jest jednak wytrwałość i odpowiednia troska.
Dlaczego tak ciężko jest zapuścić długie włosy?
Przez wspomniany wyżej czas włosy poddawane są wielu zabiegom, które osłabiają ich strukturę i ogólną kondycję. Do takich zaliczamy częste mycie, suszenie, farbowanie czy stylizację (w tym zakręcanie czy prostowanie).
To jednak nie wszystko – włosy są również podatne na uszkodzenia wynikające z działań czynników zewnętrznych jak upał, mróz czy wiatr. Wszystko to sprawia, że przez te lata otrzymują solidną dawkę obciążenia, przez co stają się osłabione, przesuszone, szorstkie i matowe. Najbardziej odczuwalne to jest na zakończeniu włosów – rozdwojone końcówki, brzmi znajomo? Są one najbardziej narażone na uszkodzenia – w końcu stanowią one najstarszą i zarazem najsłabszą część włosów.
Długie włosy – na co są szczególnie narażone?
Zapuszczenie bardzo długich włosów wiąże się z jednym – łamliwością. Dlaczego? Pamiętaj, że im są dłuższe (bardziej oddalone od skóry głowy), tym łatwiej o ich złamanie, a także rozdwojenie się końcówek. O tym jednak żadna kobieta nie chciałaby usłyszeć – w takim przypadku pozostaje jedno – podcięcie długich włosów. Ale nie o to w tym wszystkich chodzi – nie po to przecież zapuszczane są długimi latami, aby w mgnieniu oka skrócić je o dobre kilka czy nawet kilkanaście centymetrów.
Włosy długie narażone są również na kruszenie czy wypadanie. Są to czynniki, które niejednokrotnie zniechęcają do dalszego utrzymywania dłuższych fryzur. Nie warto jednak od razu się poddawać – wszystkiemu można zaradzić – ważne jest jednak odpowiednie podejście.
Co więc zrobić, aby przeciwstawić się negatywnemu działaniu zabiegów i czynników zewnętrznych? Jak dbać o długie włosy i skórę głowy? Kluczem jest tutaj odpowiednia pielęgnacja, a także zmiana niektórych nawyków, o czym porozmawiamy w kolejnych akapitach.
Po pierwsze: wybieraj kosmetyki o naturalnym składzie
Jeśli chcesz świadomie zadbać o długie włosy i sprawić, że zyskają blasku i obfitości, musisz pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Regularnie stosowane preparaty nawilżą, wzmocnią, oczyszczą włosy, a także ochronią je przed działaniem czynników zewnętrznych.
Bardzo ważne jest jednak, aby przed zakupem sprawdzić skład. Zobacz, czy produkty nie bazują na agresywnych detergentach. Takie substancje obciążają włosy i podrażniają skórę głowy, co dodatkowo powoduje dyskomfort podczas codziennej pielęgnacji.
Aby Twoje długie włosy były przede wszystkim zdrowe, warto stawiać na kosmetyki o naturalnym składzie, w którym znajdują się takie składniki jak m.in. olejki, ekstrakty roślinne, proteiny, witaminy czy aminokwasy.
Po drugie: stosuj szampony, maski i odżywki
Jak prawidłowo zadbać o długie włosy? Przede wszystkim nie warto ograniczać się do jednego typu kosmetyków. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które dadzą piękne efekty tylko wtedy, gdy będą się wzajemnie uzupełniać. Pamiętaj, że poszczególne preparaty pielęgnacyjne mają różne właściwości – szampon może posłużyć może do oczyszczenia, a maska np. do nawilżenia. Chcą zadbać o dobrą kondycję długich włosów i skóry głowy, warto wyposażyć się w kilka rodzajów produktów do pielęgnacji.
Szampon – podstawa pielęgnacji długich włosów
Włosy długie z racji na swoją długość wymagają kompleksowej opieki. Bardzo ważnym elementem pielęgnowania włosów jest szampon. Kosmetyk ten powinien być wolny od wyżej wspomnianych obciążających substancji. Postaw na naturalny skład i pomyśl, o tym, jakie Twoje włosy są: przesuszone, łamliwe, matowe czy przetłuszczające? W zależności od tego, co im dolega, wybierz szampon przeznaczony do konkretnego typu włosów i Twoich potrzeb. Możesz równie dobrze wybrać produkty uniwersalne jak np. TOTAL KERATIN COMPLEX Repair & Shine, czyli szampon do włosów suchych, zniszczonych i matowych.

Szampon gwarantuje odpowiednie nawilżenie i wygładzenie włosów, a wszystko to dzięki innowacyjnej formule, na którą składa się keratyna czy ekstrakt z czereśni.
Maska i odżywka – lepsza regeneracja włosa
Czym jeszcze zadbać o końcówki i poszczególne kosmyki długich włosów? Jeśli chcesz, aby się nie rozdwajały, pozostawały zdrowe, grube i sprężyste, postaw na maskę i odżywkę. Regularne stosowanie tych produktów daje nieziemskie efekty. Są to preparaty pielęgnacyjne, które doskonale odżywiają skórę głowy i włosy, dostarczając im wiele składników aktywnych wzmacniających strukturę włosów, a także nadających im upragnionej sprężystości, połysku i miękkości.
Zależy Ci na naturalnym składzie i pięknych efektach? Wybierz maskę z olejem kokosowym z serii HELLO NATURE. Masz problemy z rozczesywaniem swoich włosów? Chcesz je zregenerować? Sprawdź więc naszą profesjonalną odżywkę z olejem arganowym z serii EXPERTO+. Zarówno maska, jak i odżywka to solidna porcja witamin, protein i innych naturalnych składników, które pomogą Ci w utrzymaniu zdrowych, pięknych, mocnych i błyszczących włosów.
Jeśli mówimy o długich włosach, musimy wspomnieć również o olejowaniu. Odpowiednie natłuszczenie włosa sprawi, że będzie on bardziej odporny na uszkodzenia. Jeśli szukasz produktu, który jednocześnie wygładzi, nawilży i odbuduje zniszczoną strukturę włosa, sprawdź nasze serum z jedwabiem CECE MED, które zawiera regenerujący olej z kiełków pszenicy, który świetnie sprawdzi się do codziennego olejowania.

Po trzecie: regularnie odwiedzaj fryzjera i podcinaj końcówki
Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że końcówki włosów są najsłabsze. Z tego też względu należy im się specjalna troska. Jeśli włosy są naprawdę sporej długości to nietrudno się domyślić, że ich końce naprawdę mocno odczuwają wszelkie zabiegi i wpływ czynników zewnętrznych.
Bardzo ważne jest, aby co jakiś czas odświeżyć włos przez podcięcie końcówek – oczywiście nie mówimy, że ma to się odbywać raz w tygodniu. Zdajemy sobie sprawę, że każde skrócenie długości może boleć – pamiętaj jednak, że jeśli chcesz podejść zdrowo do tematu, podcięcie co parę miesięcy u fryzjera jest konieczne.
Po czwarte: zadbaj o włosy i nie wycieraj ich z całej siły
Myć włosy trzeba umieć – tak samo wygląda sprawa z wycieraniem. Wyżej pisaliśmy o tym, że włosom niewiele trzeba, aby ich struktura ucierpiała. Musisz pamiętać, że narażone są one nie tylko na wspomniane wcześniej czynniki atmosferyczne, ale również na uszkodzenia mechaniczne, które powodowane są m.in. przez nieumiejętne wycieranie ręcznikiem.
Jeśli chcesz, aby Twoje włosy nie były tylko długie, ale również piękne i zdrowe, zdecydowanie unikaj gwałtownego tarcia. Pamiętaj, że mokre włosy są bardzo delikatne i szybko ulegają zniszczeniu.
Dla dobrej kondycji skóry głowy i włosów lepszym rozwiązaniem jest odciskanie ich partiami. Nie musi być to tradycyjny ręcznik – włosy możesz wytrzeć np. za pomocą papieru kuchennego.
Podobnie wygląda szczotkowanie włosów. Pielęgnacja za pomocą szczotki również musi odbywać się delikatnie i z wyczuciem.
Po piąte: dieta
Co jeszcze zasługuje na uwagę? Musisz wiedzieć, że pielęgnacja i włosów nie powinna ograniczać się tylko do używania kosmetyków czy też podcinania końcówek.
Istotnym czynnikiem, o którym niestety spora część osób zapomina, jest odpowiednio dobrana dieta. Suche, pozbawione witamin i innych ważnych składników odżywczych włosy, można zregenerować również za pomocą dobrze dobranych produktów spożywczych. Jak jeść zdrowo, aby nasze włosy były mocniejsze?
Picie wody nie wystarczy – choć o niej trzeba pamiętać – w końcu odpowiednie nawilżenie to podstawa. Najlepiej, gdy w diecie znajdzie się m.in. chude mięso, w którym zawarte są duże ilości białka. Raz w tygodniu warto zjeść również ryby – te z kolei są źródłem kwasów tłuszczowych.
Jeśli marzysz o długich, pięknych i zdrowych włosach, włącz do diety również warzywa i nabiał. W tych produktach znajdziesz spore pokłady witamin. Dla Twojej fryzury odpowiednie okażą się również drożdże, w których znajdują się cenne aminokwasy i witaminy z grupy B.