fbpx
Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Oczyszczanie twarzy w domu — pielęgnacja krok po kroku

Oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednio wykonany pozostawi naszą skórę gładką i dobrze nawilżoną. Co to jednak znaczy „właściwie wykonany”? Tego dowiesz się z naszego artykułu — poznasz podstawowe etapy oczyszczania twarzy i najczęściej wykorzystywane do nich kosmetyki. 

Prawidłowe oczyszczanie twarzy — dlaczego jest takie ważne?

Codzienne oczyszczanie twarzy jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia, jakie przez cały dzień osadzają się na naszej skórze — resztki kosmetyków, nadmiar sebum, pot czy kurz. Jeśli nie będziemy pamiętać o regularności, to w niedługim czasie na naszej twarzy pojawią się zaskórniki, stany zapalne, a nawet trądzik. Oprócz tego twarz może stać się szara, zmęczona i bardziej podatna na wysuszenie. Prawidłowe oczyszczanie twarzy sprawia, że:

  • utrzymujemy jej właściwe pH oraz naturalną warstwę hydrolipidową,
  • odblokowujemy pory,
  • przygotowujemy ją na przyjęcie substancji odżywczych z kosmetyków.

Jak prawidłowo oczyszczać twarz — pięć etapów pielęgnacji

Właściwa pielęgnacja twarzy opiera się na — wyżej już wspomnianej — regularności. Dobrze byłoby wypracować własną, poranną i wieczorną rutynę pielęgnacyjną, którą sumiennie będziemy powtarzać. Tylko tak utrzymamy swoją skórę w prawidłowej kondycji i zapewnimy jej zdrowy wygląd. Jak zatem oczyszczać twarz w domu? Poznaj kilka kroków pielęgnacyjnych.

Po pierwsze — demakijaż

Pierwszy krok do domowego oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń to demakijaż. Na pewno doskonale znasz tę zasadę, ale sądzimy, że warto ją przypomnieć — nigdy nie należy kłaść się spać w makijażu. To prosta droga do wyprysków i stanów zapalnych. Do demakijażu możemy zastosować kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji, więc mamy z czego wybierać. Jakich kosmetyków możemy użyć do wykonania pierwszego etapu pielęgnacji twarzy?

Oleje

W przypadku demakijażu czystym olejem pamiętać należy o bardzo dokładnym zmyciu go za pomocą dodatkowego kosmetyku lub zwilżonej ściereczki. Można także wybrać kosmetyk z emulgatorem, który pozwala olejowi połączyć się z wodą i dzięki temu łatwiej zmyć go z twarzy. Oleje mają tę zaletę, że nie naruszają naturalnej bariery lipidowej skóry twarzy. Sprawdzą się przy cerze suchej, wymagającej i wrażliwej. Możesz zastosować na przykład naturalny olejek do demakijażu Cannabis Oil, który cechuje się właściwościami nawilżającymi. Kosmetyk ma orzeźwiający zapach i delikatnie zmywa makijaż oraz pozostałe zanieczyszczenia.

Płyn micelarny

Zdecydowanie najpopularniejszy sposób polegający na zmyciu makijażu wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Zawarte w nim cząsteczki, micele, usuwają wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone na twarzy bez ingerencji w jej barierę ochronną. Pamiętajmy o tym, aby płyn micelarny zmyć z twarzy wybranym kosmetykiem myjącym (zostawienie go może spowodować podrażnienia).

Mleczka i emulsje

Stosujemy je na dwa sposoby: nakładamy na wacik lub od razu na twarz, wykonując delikatny masaż. W swoich składach mają delikatne substancje myjące, więc sprawdzą się nie tylko w przypadku demakijażu, ale i kolejnego kroku (mycia). Te kosmetyki mogą zostawiać na skórze lekko wyczuwalny film ochronny.

Po drugie — mycie

Gdy wykonałyśmy już demakijażu, zmywając z twarzy znajdujące się na niej zabrudzenia, to przechodzimy do drugiego kroku, a więc mycia. Wiele osób błędnie uważa, że demakijaż jest oczyszczaniem twarzy, ale to nieprawda. Cery nie oczyścimy przecież, jeśli znajduje się na niej podkład, korektor i puder. Właśnie dlatego mycie jest tak ważnym punktem pielęgnacyjnym, ponieważ pozwala nam umyć właściwą skórę oraz domyć ewentualne pozostałości zanieczyszczeń czy produktu do demakijażu. Tutaj także ważna jest jednoczesna delikatność i skuteczność. Do mycia twarzy nie używajmy zwykłego mydła w kostce czy produktów z alkoholem w składzie, ponieważ naruszą one naturalną warstwę lipidową skóry i mogą powodować wysuszenie. Łagodne środki myjące również oczyszczą skórę, a nie naruszą naturalnej warstwy ochronnej. Warto pamiętać o tym, aby delikatnie rozetrzeć produkt w wilgotnych dłoniach, a dopiero później nakładać go na twarz. Sam produkt nie powinien powodować nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia czy dyskomfortu.

Jak oczyszczać skórę twarzy — produkty myjące

Do oczyszczania twarzy możemy wykorzystać żel lub piankę. Pierwszy kosmetyk jest mocniejszy niż te do demakijażu — jego substancje myjące znajdują się bowiem wyżej w składzie. Możesz skorzystać na przykład z pięknie pachnącego żelu do twarzy Coconut Oil. Jego delikatna formuła oczyści Twoją twarz i pozostawi ją nawilżoną i pełną energii. Jeśli natomiast chodzi o piankę, to jej lekka konsystencja jest delikatniejsza dla skóry, dlatego dobrze sprawdzi się u osób z cerą wrażliwą i skłonną do zaczerwienień. Myjąc skórę, nie zapomnij o lekkim masażu i dokładnym dotarciu palcami do każdego miejsca na twarzy. Warto tej czynności poświęcić chwilę czasu, aby móc cieszyć się spektakularnymi efektami w niedługim czasie.

Po trzecie — peeling

Kolejnym punktem w kilkuetapowym oczyszczaniu twarzy jest peeling. Nie wykonujmy go codziennie, bo możemy zbyt mocno naruszyć naszą skórę; najlepiej robić go raz w tygodniu. Kosmetyki peelingujące umożliwiają złuszczanie martwego naskórka i usuwają go, dodatkowo odżywiając Osoby z cerą normalną mogą używać produktów z drobnymi ziarenkami. Właścicielkom skóry wrażliwej polecamy łagodniejszy peeling enzymatyczny.

Po czwarte — maseczka

Przedostatnim punktem prawidłowego oczyszczania twarzy jest nałożenie maseczki zawierającej wiele cennych składników odżywiających naszą skórę. Będą one mogły lepiej się wchłonąć dzięki temu, że wcześniej wykonałyśmy demakijaż i dogłębnie oczyściłyśmy twarz żelem lub pianką. Nie ma konieczności stosowania maseczki na twarz codziennie, jednak warto nauczyć się obserwować swoją skórę i reagować na jej potrzeby. 

Po piąte — tonizowanie

Krok ostatni? Tonik! Nie służy on do mycia twarzy, ale jest idealnym zwieńczeniem całej pielęgnacji. Kosmetyk przywraca skórze jej naturalne pH, nawilża ją, zmiękcza i odżywia oraz łagodzi wszelkie podrażnienia. Zamiast toniku możemy zdecydować się na hydrolat, czyli wodę kwiatową powstałą w czasie produkowania olejków eterycznych. Kosmetykiem o przyjemnym zapachu i wyżej wymienionych właściwościach jest oczyszczająco-regenerujący tonik do twarzy. Pozostawia skórę nawilżoną, odświeżoną i ukojoną.

Tonik do twarzy Cannabis Oil

Jak wygląda oczyszczanie twarzy — podsumowanie

Aby oczyszczanie twarzy było skuteczne i właściwe, musi być wykonywane regularnie. Kilka etapów pielęgnacji wystarczy, aby nasza skóra każdego dnia była czysta, zadbana, zdrowa, elastyczna i pełna blasku. Do codziennych zabiegów przydadzą nam się produkty dopasowane do naszego typu skóry. Duży ich wybór znajdziesz w sklepie z kosmetykami pielęgnacyjnymi dla kobiet Cece.

5/5 - (1)