Peeling to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. W drogeriach znaleźć można specjalne kosmetyki ze ścierającymi drobinkami, choć bardzo szybko taki kosmetyk można wykonać samodzielnie. Zobacz, dlaczego warto wykonywać regularny peeling skóry głowy, twarzy i całego ciała, a także jak szybko przygotować w domu złuszczające mieszanki z łatwo dostępnych składników.
Dlaczego warto regularnie wykonywać peeling?
Regularnie wykonywany peeling ciała, twarzy, skóry głowy czy stóp ma duży wpływ na funkcjonowanie i wygląd naszej skóry. Dzięki znajdującym się w nim drobinkom usuwamy martwy naskórek i tym samym zmniejszamy do minimum ryzyko zablokowania porów i powstawania zaskórników lub ropnych krostek. Mówiąc obrazowo — nasza skóra będzie mogła oddychać. Oprócz tego peeling przyczynia się do tego, że składniki znajdujące się w kosmetykach używanych w dalszych etapach pielęgnacji lepiej się wchłoną i dobrze odżywią komórki skóry. Masaż wykonywany podczas peelingu umożliwi też lepszy przepływ krwi przez tkanki, przez co nasza skóra będzie dobrze ukrwiona i dotleniona. Jakie jeszcze zalety regularnego wykonywania peelingu można wymienić?
- Poprawienie kolorytu skóry.
- Regeneracja naskórka.
- Uzyskanie zdrowego, świeżego i promiennego wyglądu.
- Przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry.
- Sprawienie, że skóra będzie bardziej gładka, jędrna i sprężysta.
Jak często wykonywać peeling?
Częstotliwość wykonywania peelingu zależy od partii ciała, o jaką chcemy zadbać, a także od rodzaju skóry. Jeśli chodzi o oczyszczanie całego ciała oraz skóry głowy, to zaleca się wykonywać go raz w tygodniu. W przypadku cery normalnej zabieg spokojnie można stosować 1-2 razy w tygodniu. Posiadaczki cer tłustych mogą wykonywać peeling nawet dwa razy w tygodniu, ponieważ ich skóra charakteryzuje się większą grubością. Osoby z cerą wrażliwą lub naczynkową powinny stosować peelingi nie częściej niż raz na dwa tygodnie, lub raz w miesiącu i zdecydowanie zrezygnować ze zbyt intensywnych produktów. W takim wypadku najlepiej wybrać na przykład oczyszczająco-nawilżający peeling drobnoziarnisty Coconut Oil, który delikatnie usunie nadmiar sebum oraz odblokowuje pory , jednocześnie poprawiając kondycję skóry i pozostawiając ją nawilżoną i odpowiednio wygładzoną. Najlepiej także omijać delikatne okolice oczu.
O czym należy pamiętać przed wykonaniem peelingu?
Przed wykonaniem domowego peelingu, konieczne będzie zwrócenie uwagi na to, czy skóra nie jest podrażniona, spierzchnięta, zaczerwieniona czy opuchnięta — w takim wypadku nie należy złuszczać naskórka. Pamiętaj także o tym, aby nie wykonywać peelingu zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry i spowodować jej przesuszenie oraz podrażnienie. Przed zrobieniem peelingu warto przeprowadzić na skórze test alergiczny, aby sprawdzić, czy jakiś składnik nie spowoduje u nas uczulenia.
Przeciwwskazania do wykonywania peelingu
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania peelingu — zarówno gotowego, jak i wykonanego w domu:
- zmiany skórne,
- stany zapalne,
- aktywna opryszczka,
- brodawki wirusowe,
- zabieg w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej (wykonany niedawno),
- leczenie retinoidami (w ciągu ostatnich sześciu miesięcy),
- poparzenia i mechaniczne uszkodzenia skóry,
- terapie światłolecznicze,
- krioterapia,
- kriochirurgia.
Tego zabiegu nie powinno się stosować także na skórę poparzoną przez promienie słoneczne oraz przed planowaną ekspozycją na słońce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do wykonywania peelingu na swojej skórze, skonsultuj się z zaufanym dermatologiem.
Domowy peeling do ciała — jak zrobić?
Domowe peelingi do twarzy, ciała i skóry głowy są niezwykle proste do wykonania. Potrzebować będziemy naturalnych produktów, które z pewnością znajdują się w naszej kuchni. Warto znać działanie poszczególnych składników, aby odpowiednio dopasować je do problemu, z którym się zmagamy. Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych przepisów na domowe peelingi, które wykonasz w kilka chwil.
Z czego zrobić peeling do twarzy?
Z czego można zrobić peeling do twarzy? A chociażby z płatków owsianych, które każda z nas ma na pewno w szafce. Wystarczy, że 3 łyżki płatków zalejesz ciepłą wodą i odstawisz na 10 minut, a następnie połączysz je z łyżką miodu i łyżeczką soku z cytryny. Taką mieszkankę należy nałożyć na skórę twarzy i wykonać delikatny masaż. Peeling z płatków owsianych do twarzy nawilży i odżywi naszą skórę, a także rozjaśni ją i usunie przebarwienia. Drugim domowym peelingiem do twarzy jest mieszkanka dwóch łyżeczek brązowego cukru i pięciu łyżeczek oliwy z oliwek. Wykonując ten kosmetyk, pamiętajmy o tym, aby od razu po przygotowaniu nałożyć go na twarz, ponieważ cukier szybko się rozpuszcza. Należy także pamiętać, że wielkość drobinek cukru też ma znaczenie. Jeśli masz delikatną cerę użyj drobnego cukru.
Jak zrobić domowy peeling do ciała?
Z czego można zrobić peeling do ciała? Proponujemy na przykład wykorzystać ulubiony, poranny napój, czyli kawę. Pół szklanki zmielonej kawy zalej wrzątkiem i zaparzaj przez kilka minut pod przykryciem. Następnie odlej wodę, fusy przesyp do miseczki i dodaj do nich łyżeczkę cynamonu i dwie łyżki jogurtu. Tak powstałą substancję wmasuj w ciało kolistymi ruchami. Peeling ten cudownie ujędrni skórę i pomoże w walce z cellulitem.
Z czego zrobić peeling do skóry głowy?
Peeling do skóry głowy najlepiej wykonać z białej glinki mającej działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, złuszczające, nawilżające i kojące. Do niej dodać należy trzy łyżki cukru oraz łyżkę szamponu. Po wymieszaniu całość nakładamy na skórę głowy i wykonujemy delikatny masaż. Jeśli nie masz czasu na wykonanie takiej mikstury, zawsze możesz wspomóc się gotowym produktem. Polecamy Ci szczególnie oczyszczający peeling do skóry głowy, który idealnie sprawdzi się przy włosach osłabionych. Kosmetyk ten zawiera w swoim składzie kofeinę, aloes, olej arganowy i konopny, które dokładnie i delikatnie odświeżą skórę głowy, pobudzając jednocześnie cebulki do szybszego wzrostu.
Z czego zrobić peeling do stóp?
Do tej części ciała rekomendujemy peeling z kokosem i cytryną, który nawilży, rozjaśni i zmiękczy skórę. Aby go przygotować, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach skórkę z jednej pomarańczy i jednej cytryny; z niej także dodatkowo wyciśnij sok. W kąpieli wodnej lekko podgrzej 3/4 szklanki nierafinowego oleju kokosowego wyróżniającego się właściwościami antybakteryjnymi i wymieszaj go z cytrusami, łyżką miodu oraz trzystoma gramami białego cukru. Tak przygotowaną mieszkankę przełóż do suchego pojemnika i ciesz się jej przepięknym zapachem za każdym razem, gdy będziesz wykonywać peeling swoich stóp.
Jak zrobić domowy peeling do ciała — podsumowanie
Regularnie wykonywany peeling poprawi wygląd i kondycję naszej skóry. Wykonanie tego kosmetyku w domu będzie dla Ciebie niesamowitą przygodą, a może nawet okazją do spędzenia czasu z najbliższą przyjaciółką na wspólnych zabiegach pielęgnacyjnych? Przy braku czasu lub możliwości zawsze możesz zdecydować się na gotowe produkty dostępne w internetowym sklepie z kosmetykami do pielęgnacji Cece.