Cenne właściwości oleju marula już od wielu lat doceniane są nie tylko w pielęgnacji domowej, ale także profesjonalnej, między innymi w salonach kosmetycznych. Zobacz, dlaczego produkt ten tak bardzo zyskuje na popularności wśród naturalnych kosmetyków i czy warto wprowadzić go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Olej maruli — skąd pochodzi?
Olej marula pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno pestek owoców afrykańskiego drzewa, które znane jest także pod nazwą „drzewo słoni”. Słodkie owoce wielkości piłeczek do golfa są jednym z ulubionych przysmaków tych zwierząt — stąd nazwa. Olej ma lekką konsystencję, jasnozłoty odcień i delikatny zapach orzechów. Często porównywany jest do oleju arganowego za sprawą licznych właściwości, jednak marula ma jest lżejszy, szybciej się wchłania i nie pachnie tak intensywnie, jak olej arganowy. Jego niewątpliwą zaletą jest wysoka odporność na utlenianie oraz doskonała stabilność w formułach kosmetycznych.
Olej z maruli — właściwości
Olej maruli coraz częściej wykorzystywany jest w codziennej pielęgnacji włosów, twarzy i ciała ze względu na liczne właściwości. Podobnie jak większość olejów roślinnych chroni naszą skórę i włosy przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne, wiatr, suche powietrze, klimatyzacja, niska i wysoka temperatura. Produkt ten zawiera sporą ilość antyoksydantów i kwasów tłuszczowych zwalczających wolne rodniki, chroniących przed rozkładem kolagenu oraz opóźniających procesy starzeniowe skóry. Oprócz tego poprawia elastyczność, wygładza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Olej z maruli wykazuje także działanie regenerujące dzięki zawartości witaminy C i E — przyspiesza gojenie blizn i drobnych ran, a także rozjaśnia przebarwienia. Dodatkowo pozytywnie wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry, zmiękczając ją i wygładzając. Dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego szybko przenika do najgłębszych warstw skórnych i dzięki temu utrzymuje w nich właściwy poziom nawodnienia. Takie działanie zapobiega powstawaniu rozstępów czy cellulitu. Poza tym wzmacnia barierę lipidową naskórka.
Olej marula — zastosowanie
Olej marula jest naturalnym kosmetykiem, który za sprawą swoich właściwości wykorzystywany jest nie tylko w codziennych zabiegach domowych, ale także w profesjonalnej kosmetologii oraz medycynie naturalnej. Szczególnie polecany jest osobom mającym skórę trądzikową i mieszaną (nie zapycha porów) oraz tym, którzy zmagają się z łuszczycą, egzemą i atopowym zapaleniem skóry. Jego lekka konsystencja pozwala nakładać go nawet na cienką i delikatną skórę wokół oczu. Poza tym olej z maruli znajduje zastosowanie w pielęgnacji:
- zniszczonej skóry dłoni,
- łamliwych paznokci,
- biustu (ujędrnianie),
- skóry w ciąży.
Olej marula można stosować bezpośrednio na twarz, głowę oraz całe ciało lub wybrać kosmetyki zawierające go w swoim składzie. Jeśli zdecydujemy się na aplikowanie czystego oleju, to zdecydowanie wybierzmy ten nierafinowany — ma on bowiem wyższe niż olej rafinowany stężenie przeciwutleniaczy dobrze działających na naszą skórę. W przypadku kosmetyków zaś szczególnie polecamy mleczko do ciała z olejem marula do codziennej pielęgnacji mające działanie regenerujące i odżywiające. Kosmetyk ten poprawia elastyczność skóry oraz sprawia, że staje się ona miękka i delikatna w dotyku.
Marula — olej działający na włosy
W pielęgnacji włosów olej z maruli wspomaga ich odbudowę oraz naprawia ewentualne uszkodzenia. Regularnie stosowany przenika do wnętrza włosa i chroni go przed odparowywaniem wilgoci. Wykazuje także korzystne działanie na skórę głowy — za sprawą silnego działania łagodzącego, przeciwzapalnego i antybakteryjnego pomaga w zwalczaniu łupieżu i problemów z suchością skóry głowy. Szybko się wchłania, dlatego nie będzie obciążał pasm.
Olej z maruli na włosy — jak stosować?
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie cennych właściwości oleju marula na włosy jest olejowanie. Polega ono na wczesaniu we włosy (od ucha po końcówki) porcji oleju na około pół godziny przed myciem. Dzięki temu pasma będą wygładzone, miękkie, lśniące i elastyczne. Aby dobrze zmyć olej z włosów, należy na całą ich długość nałożyć odżywkę emolientową, pozostawić ją na kilka minut, a następnie umyć skórę głowy szamponem i całość dokładnie spłukać ciepłą wodą. Proces ten nazywa się emulgowaniem i pozwala dokładnie „zebrać” z włosów nałożony na nie olej. Po każdym myciu możemy także wetrzeć kilka kropel oleju z maruli w końcówki w celu ich wygładzenia i zabezpieczenia. Jeśli chcemy jednak skorzystać z gotowych kosmetyków zawierających ten surowiec w swoim składzie, to proponujemy następujące produkty:
- delikatny szampon do włosów Hello Nature, który zapewni poczucie nawilżenia i zadba o to, aby włosy były miękkie, błyszczące i przyjemne w dotyku,
- pięknie pachnącą maskę do włosów Hello Nature sprawiającą, że Twoje pasma będą zregenerowane, gładkie i odpowiednio nawilżone.
Olejek maruli — podsumowanie
Liczne opinie o olejku z maruli są jednoznaczne — produkt ten cechują liczne korzyści dla skóry głowy, włosów, twarzy i całego ciała. Niezwykle cenne właściwości oleju marula tylko przemawiają za tym, aby wprowadzić go do swojej codziennej pielęgnacji. Można zrobić to na dwa sposoby — zacząć korzystać z naturalnego oleju 100% albo zdecydować się na zakup kosmetyków z marulą w składzie. Takie produkty znajdziesz między innymi w naszym internetowym sklepie z kosmetykami pielęgnacyjnymi.