Jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych i szukasz informacji o tym, jak pielęgnować ten typ włosów? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Z naszego artykułu dowiesz się, jakie będą najlepsze kosmetyki i oleje do włosów niskoporowatych, jak pielęgnować włosy niskoporowate oraz czy takie włosy wymagają specjalnej pielęgnacji.
Włosy niskoporowate — co to znaczy
Niskoporowate włosy to takie — obrazowo rzecz ujmując — z których bez problemu wydobyć można efekt lśniącej tafli. Dzieje się tak, ponieważ łuski włosa ściśle do siebie przylegają; są ułożone regularnie i dość trudno je poruszyć. Co jeszcze wyróżnia włosy niskoporowate?
- Długo schną po umyciu.
- Trudno je ułożyć i modelować.
- Są śliskie i gładkie.
- Są odporne na uszkodzenia.
- Mogą dość szybko przetłuszczać się u nasady.
- Bardzo łatwo je obciążyć nadmierną i niewłaściwą pielęgnacją.
Włosy niskoporowate — pielęgnacja
Pielęgnacja włosów niskoporowatych powinna skupiać się przede wszystkim na dbaniu o objętość u nasady oraz podkreślaniu blasku i gładkości pasm. Niskoporowate włosy nie potrzebują bogatej pielęgnacji — powinna być ona wręcz ograniczona, bo ten typ włosów można łatwo przeciążyć. Łatwo rozpoznać taki stan — włosy będą matowe, obciążone i przyklapnięte. Na co dzień do włosów niskoporowatych dobrze byłoby wybierać lżejsze odżywki lub balsamy, a bogatszą pielęgnację (na przykład maski) ograniczyć do kilku razy w miesiącu. Pielęgnację włosów niskoporowatych można rozszerzyć o aminokwasy oraz zioła (łopian, rumianek, rozmaryn, pokrzywa).
Włosy niskoporowate — oleje
Pielęgnacja włosów niskoporowatych skupiać się powinna także na używaniu odpowiednio dobranego oleju. Najskuteczniejsze dla włosów niskoporowatych będą oleje o małych cząsteczkach (nasycone):
- kokosowy (wiele badań wskazuje na to, że olej kokosowy doskonale uelastycznia i wzmacnia włosy niskoporowate),
- palmowy,
- mango,
- babassu,
- masło shea,
- masło kakaowe,
- masła egzotyczne (kawowe, murumuru, cupuacu).
Oleje nasycone charakteryzują się małymi cząsteczkami, które są w stanie wnikać w głąb włosa niskoporowatego, nie nadbudowując się jednocześnie na jego powierzchni. Dzięki temu włosy będą odżywione, ale nie obciążone.
Włosy niskoporowate — olejowanie
Czy warto olejować włosy niskoporowate? Jak najbardziej! Ten rodzaj pielęgnacji regeneruje, dociąża i odżywia niskoporowate pasma, co sprawia, że wyglądają zdrowo i są w dobrej kondycji. Zastanawiasz się, jak olejować włosy niskoporowate? To nic trudnego! Włosy możesz olejować na kilka sposobów.
- Na sucho, nakładając olej bezpośrednio na włosy.
- Na mokro, zwilżając pasma wodą wymieszaną z wybranym olejem; dodatkowo do mieszanki możesz dodać aloes lub glicerynę, które zadbają o nawilżenie Twoich niskoporowatych włosów.
- Na podkład nawilżający, dostarczając włosom jednocześnie humektantów (z podkładu) oraz emolientów (z oleju); tutaj wystarczy nałożyć na włosy hydrolat, wodę różaną, żel lniany lub aloesowy, a na to wybrany olej.
Włosy niskoporowate — kosmetyki do emulgowania oleju
Emulgowanie to inaczej zmywanie oleju z włosów odpowiednią odżywką lub maską. Chodzi o to, aby wybrany kosmetyk połączył się z olejem, który — dzięki temu — bez problemu będzie możliwy do usunięcia. Zmycie oleju samą wodą może nie być wystarczające i spowodować, że włosy będą tłuste i matowe. To będzie oznaczało, że olej wciąż znajduje się na Twoich włosach. Właśnie dlatego olej zmywa się odpowiednią odżywką. Jak w takim razie wygląda emulgowanie włosów o niskiej porowatości? Przed umyciem skóry głowy zmyj olej dużą ilością ciepłej wody, a następnie nałóż na pasma emolientową odżywkę. Po kilku minutach spłucz ją i umyj głowę szamponem.
Do emulgowania oleju z włosów niskoporowatych na pewno doskonale sprawdzi się nasza odżywka z olejem kokosowym z serii Hello Nature. Produkt ten nie tylko dobrze usunie olej z włosów, ale także nawilży i wzmocni włosy niskoporowate oraz sprawi, że będą przyjemne w dotyku.

Odżywka do włosów niskoporowatych — nasza propozycja
Jaka odżywka — według nas — dobrze sprawdzi się do włosów niskoporowatych? Pamiętając o tym, że każdemu typowi porowatości włosów (niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate) należy dostarczyć wszystkich składników z tak zwanej równowagi PEH (proteiny, humektanty i emolienty), na pewno warto mieć na swojej półce w łazience odżywkę do włosów niskoporowatych, która nada włosom zdrowej objętości, miękkości, gładkości i jednocześnie odpowiednio je nawilży.
Takim produktem z pewnością jest wzmacniająca odżywka PEH do wszystkich rodzajów włosów z serii Be Natural. Nałożenie jej na kilka minut na umyte włosy, a następnie dokładne spłukanie ciepłą wodą pozwoli wydobyć z włosów to, co najlepsze — witalność, elastyczność i blask.

Jak dbać o włosy niskoporowate — podsumowanie
Świadoma pielęgnacja włosów niskoporowatych ma ogromny wpływ na ich kondycję i wygląd. Nieodpowiednią pielęgnacją można zaszkodzić włosom, które mogą stać się matowe, stracić swój naturalny blask i elastyczność. Włosy niskoporowate nie wymagają szczególnej uwagi. Należy pamiętać jednak o tym, aby odpowiednio używać kosmetyków i produktów do pielęgnacji niskoporowatych włosów oraz być cierpliwym i starannym. Dajmy naszym włosom czas, a na pewno odwdzięczą się blaskiem i pięknem.